Prasideda rudens metas: soduose šakos svyra nuo nokstančių vaisių, kasamos bulvės, džiaugiamės vis gausesniu derliumi ir gražiais rudeninių gėlių žiedais. Po pralėkusios vasaros atkeliaujantis rugsėjis atneša didelį gėrybių glėbį ir tuo pačiu – nemažai veiklos. Ką būtina nuveikti šį mėnesį sode bei darže?

Darbai sode

Jau mėnesio pradžioje pravartu genėti obelų vienmečius ūglius. Taip pat – praretinti jų vainiką.

Taip pat šis mėnuo gausus derliumi – slyvų, kriaušių, obuolių ir kitų sodo gėrybių. Rugsėjį skiname juos bei sandėliuojame. Nuskinti reikėtų dar iki prasidedant šalnoms. Iš menkos kokybės vaisių bei uogų galima spausti sultis, išsivirti uogienių bei džemų.

Skindami vaisius supuvusių, vartojimui netinkamų vaisių nepalikite ant šakų ir juos būtinai nuskinkite, kitaip kenkėjai ir toliau vystysis, sudarys sporas, per kurias plinta ligos. Juos patariama surinkti pirmiausia ir iškart sunaikinti. Tik po to imkitės sveikojo derliaus skynimo.

Patalpas, kuriose sandėliuosite sezono derlių, gerai vėdinkite – atvėsę vaisiai bus tinkami naudoti ilgesnį laiką.

Jau nurinkus derlių pomedžius apravėkite, o paskutinę mėnesio dekadą profilaktiškai nupurškite medelius nuo ligų ir kenkėjų. Taip pat patariama medžių kamienus aprišti gofruoto popieriaus juostelėmis, kurias reikės nuimti dar prieš žiemą. Taip sunaikinsite nemažai kenkėjų.

Darbai darže

Kai ant žemės ima gulti svogūnų laiškai, juos raukite. Paprastai tai atliekama jau mėnesio pradžioje.

Jei dar nenuėmėte žieminių bei vasarinių česnakų derliaus, suskubkite tai padaryti. Juos geriausia kasti, kai česnako stiebelis tampa tiesus, skiltelės lengvai atsiskiria ir jį gaubia bent 2-3 išoriniai lukštai.

Sausą nurinktų svogūnų bei česnakų derlių laikykite šiltoje (apie +18 laipsnių) patalpoje.

Rugsėjį laikas skinti ir paraudusius pomidorus. Nedelskite: atvėsus orams jų skinti jau nepatartina, kadangi gali pakisti skonis. Skinkite net ir nespėjusius pilnai sunokti pomidorus – juos galite sunokinti patalpoje. Svarbu: pomidorų vaisius būtina skinti su vaiskočiais.

Rugsėjį atvėsus orams nustoja augti ir agurkai bei moliūgai, todėl skinti reikia net ir pačius mažiausius.

Rugsėjį patariama nuimti ir pupų, pupelių bei žirnių derlių. Jei jų ankštys dar nepilnai prinokusios, jas  sunokinkite gerai vėdinamoje patalpoje.

Štai rugsėjo orams pakantesni gūžiniai, lapiniai bei ropiniai kopūstai. Mėnesio pradžioje juos dar kartą patręškite – taip lapiniai kopūstai iki šalnų užaugins gausią lapiją.

Ir pagaliau – vėlyvosios bulvės. Drauge su jomis, rugsėjį kasamos ir morkos, salierai, burokėliai. Nuėmus jų derlių, nuravėkite ir piktžoles bei sukaskite žemę, pasiruoškite komposto kitiems metams.

Linkime gausaus derliaus ir malonaus pasiruošimo rudeniui bei žiemai.